Felháborodtak az ukrán emberek, a Coca-Cola
és a Pepsi karácsonyi akciós plakátjain. A cég olyan stilizált térképet használt, melyen a Krím-félsziget Oroszország része. Az amerikai gyáróriás központja által kiadott sajtóközlemény szerint, a tudtuk és beleegyezésük nélkül készítették az orosz reklámanyagot. A Coca-Cola kijelentette, hogy nem kívánnak politikai állásfoglalást képviselni, ezért eltávolították a kifogásolt marketing anyagokat.
A szemfülesebbek a Krím-félsziget mellett más hibákat is felfedezhetnek!
Ukrajna kedélyeit borzolja a Coca-Cola és a Pepsi is
Lövöldözés a magyar-ukrán határon
Távcsöves puskával lőttek a titkosszolgálat embereire.
Kik őrzik a privatizált határokat Kárpátalján címmel készített tényfeltáró riportfilmet a TSN stábja. Arra voltak kíváncsiak, hogy mi változott a munkácsi lövöldözés óta eltelt fél évben.
Azt feszegeti a riporter, hogy lehetetlen lenne a csempész-bizniszt az ukrán és a magyar rendvédelmi szervek tudta és segítsége nélkül végezni.
A TSN stábja az ukrán-magyar határon, Kárpátalján, Beregszász és Déda környékén járőrözött, az ukrán titkosszolgálat, az SZBU munkatársaival. Az anyagból kiderül, hogy a határ menti földeket privatizálták, s a gazdáik jól felszerelt „biztonsági őrökkel” védik azokat, hogy más csempészek ne kószálhassanak arra.
Járőrözés közben az egyik csapatra rálőttek. Az SZBU-sok, ezután behatoltak a magánterületre, és elfogták a lövöldözőket. Ahogyan a filmen is látszik, éjellátó készüléket, késeket és egy profi mesterlövészpuskát is lefoglaltak.
A dolog érdekessége, hogy a lövöldözés hangjára, egyik ország határőr egységei sem figyeltek fel, csak miután jelzőrakétát lőttek ki, érkezett ki két álmos járőr.
A kérdésre, hogy miért engedik, hogy a határsávban fegyveresek tartózkodjanak az volt a válasz, hogy ez magánterület.
Két órán keresztül ömlött a gáz a robbanás előtt
Gázrobbanás történt január 1-jén Ukrajnában, Kárpátalján, Huszt mellet.
A "Szojuz" (Szövettség) gázvezeték "Horodilovka" melletti szakaszán 9 óra 55 perckor gázfolyást, nyomáscsökkenést tapasztaltak. A hivatalos jelentés szerint 12 óra 3 perckor történt a robbanás egy véletlen szikra miatt. A környéken nem tartózkodott senki, személyi sérülés nem történt.
Az Európába irányuló gázszállításban nem okoz fennakadást a vezeték kiesése.
A "Szojuz" gázvezetéket a 80-as években helyeztél üzembe, az éves gázszállítási kapacitása 26 milliárd köbméter. A felrobbant cső átmérője 142 centiméter, 65 atmoszféra a gáznyomás. Az ukrajnai szakasz hossza 1567 kilométer.
Ungvár 2015 (ezt fotóztam itthon)
Az idei év nagyon mozgalmas volt Ukrajnában. A kelet-ukrajnai háborús övezettől ezer kilométer távolságban Kárpátalján is több fegyveres összetűzésről írhattam. Év végén a magyar-ukrán határ mentén lövöldöztek utoljára a titkosszolgálat embereire a helyi csempészkirályok emberei, erről jövőre írok bővebben, most jöjjön néhány saját kép Ungvárról, a 2015-ös év összegzéseként.
Orosz hackertámadás az ukrán energetikai rendszer ellen
Az ukrán titkosszolgálat, az SzBU, bejelentése szerint, megakadályozták az orosz titkosszolgálat Ukrajnai akcióját. A szakemberek, a megyei áramszolgáltató cégek számítógépes rendszereiben fedeztek fel vírusokat. A hírek szerint a vírustámadást terheléses támadás is kísérte, vagyis a számítógépek folyamatos telefonhívásokkal terhelték le az áramszolgáltatók telefonos ügyfélszolgálatát.
Az ukrán belügyminisztérium korábban felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy az orosz titkosszolgálat Ukrajna békés városaiban tervez diverzáns akciókat, hogy így vonjanak el erőforrásokat az Ukrajnai háborús területekről.
Dróntámadás Ukrajna legnagyobb hadianyagraktára ellen
A Harkiv megyében található ukrán hadianyagraktárra néhány kvadrokopterről dobtak gyúlékony anyagokat.
A védelmi minisztérium sajtótájékoztatója szerint, az akció célja a megfélemlítés és a pánikkeltés volt. A „diverzánsok” a 26-án a hajnali órákban indítottak támadást, de mintegy három kilométerrel eltévesztették a célt. A fő hadianyagraktártól távol dobtak le, feltehetően távirányítású drónokról olyan anyagot, amit poroltóval nem tudtak eloltani a kiérkező tűzoltóegységek.
A közlemény szerint pánikra nincs ok, a Harkivi bázison a központi lőszerraktár mélyen a föld alatt található, éppen azért, hogy egy esetleges bombatámadástól is védve legyen.
Az ügyben az ukrán titkosszolgálat, az SzBU nyomoz.
A titokzatos raktárról megnézhetsz egy tavalyi videót.
Támadnak a felkelők Ukrajnában?
Nem zörög a haraszt, ha az „Azov” nem fújja. Villongások és pánik Doneck megyében, Ukrajnában
Egymást vádolják provokációval a harcoló felek Ukrajnában, Doneck megyében.
Ukrán források szerint december 22-én az ukrán felkelők taktikai egysége bevonult (elfoglalta) Kominternove faluba. A hadsereg „operatív információi” szerint lőállásokat alakítottak ki és elaknásították a környéket. Az ukrán „Információs Ellenállás” szervezet szerint orosz csapatok is segítik a felkelők mozgását.
Kominternove falu az Ukrajnai háborús terület ütközőzónájában található és elvileg demilitarizált övezetnek számít, emellett a Mariupol felé vezető úton található.
A megszállásról szóló hírek elterjedését követően minden úgy alakult, mint a mesében. Miután az ukrán hadsereg nem ült fel a provokációnak és jelentette az esetet az EBESZ megfigyelőknek, a megszállók eltűntek a faluról és környékéről, az ellenőrök nem látták őket.
Az ukrán hadügyminiszter Sztepan Poltarak véleménye szerint, szervezett provokáció történt, hiszen az ukrán médiában többen is a hadsereg azonnali bevetését követelték, ezzel megszegték volna a Minszki tűzszüneti megállapodást.
Ezzel párhuzamosan, a Donecki Népköztársaság hírportálján határozottan cáfolták a hadmozdulatokról szóló információkat és azzal vádolják az ukrán fegyveres erőket, hogy csapatokat szeretne összevonni Mariupol környékén, ezért játszották meg ezt az akciót.
Az igazsághoz sajnos nem tudunk közelebb kerülni, az viszont érdekes adaléka az ügynek, hogy az incidens megint olyan területen történt, ahol az önkéntes patriótákból álló, közismerten nacionalista „Azov” alakulat teljesít szolgálatot az ukrán háborúban.
Gránáttal fenyegetőznek az Ukrán Parlamentben
A „Szamopomics” párt megbénította az ukrán parlament munkáját. Kedden reggel, a parlamenti ülésen a párt harminc képviselője körülállta a szónoki tribünt, ezzel megbénítva a munkát. A képviselők azt követelik, hogy írjanak ki új választást „Krivoj Rog” város polgármesteri posztjára. A Képviselők segítségére sietett – az unian.net – információi szerint néhány katonai gyakorlóruhába öltözött személy, akik zászlókat lobogtatnak. Sokan közülük az Ukrajna keleti részén folyó terrorellenes művelet harcosai voltak.
Jegor Szoboljev képviselő azt kiabálta: „Gránátot akartok?” – a 112.ua hírei szerint.
Az ukrán parlamentben ma fontos alkotmánymódosítás zárószavazására került volna sor, a „Szamopomics” ennek ellehetetlenítésével szeretné elérni, az új választások kiírását.
Krivoj Rohban a polgármesteri választás 2. fordulójában a korábbi polgármester nyert a Szamopomics jelöltje előtt. A párt csalásra gyanakszik.
A Csernobili katasztrófát is a víz eltűnése okozta
Ahogy arról a korábbi posztban írtam, Oroszországban, a Leningrád Atomerőműben meghibásodás történt. Az erőmű weboldaláról kiderül, hogy a hivatalos jelentés szerint: „némi radioaktív vízpára távozott”. A közösségi oldalakra feltett fényképek olyan benyomást keltettek, hogy nagy kiterjedésű, radioaktív felhőről lehet szó, de ezt többen is cáfolták.
Tény, hogy az erőmű kettes blokkjának turbinaterme szennyeződött.
A december 18-i hírek után, az illetékesek nem közöltek több információt a történtekről, ezért a Csernobili Atomkatasztrófán felnőtt lakosság számára a „kis meghibásodás” is rémisztő, különösen azért, mert a reaktor típusa megegyezik az Ukrajnában felrobbant reaktorral. Ez a típus különösen veszélyes, mert a reaktormagban áramoltatott víz egyszerre több funkciót lát el, s a 86-os katasztrófát is annak elpárolgása okozta.
Úgy tűnik, a mostani meghibásodás semmilyen mértékben nem fenyegeti a lakosságot, de az üzemzavart és annak okát még vizsgálják.
Az RBMK-1000 es reaktort veszélyessége miatt csak Oroszország és Litvánia használta, de fokozatosan leállítják őket. A Leningrád Atomerőműben is épülnek már a korszerűbb energiablokkok.
A Csernobili Atomerőmű, az atomkatasztrófa után, még 14 évig működött, csak 2000 decemberében állították le véglegesen. Jelenleg az új „szarkofág” építési munkálatai zajlanak.
Az utóbbi években újabb veszélyforrás alakult ki. Az Ukrajna keleti részén zajló háború miatt az erőművet fokozottaban kell védeni.
Érdekes, hogy a baleset után elkerített radioaktív zónában az állatvilág burjánzik. A természet leküzdte a sugárzást és benépesítette a legkülönfélébb álatokkal. Sajnos Ukrajnára jellemző, hogy az emberi fogyasztásra alkalmatlan halakat halásszák és árulják. A videón a csernobili óriásharcsák láthatóak.
Ukrajnában 2 000 forinttal emelik a minimálbért 2016-ban
Az ukrán pénzügyminiszter bejelentése szerint, jövőre két ütemben emelik a minimálbért és a létminimumot Ukrajnában. Május 1-től 1 450 hrivnya lesz (17 ezer forint) ami 850 forintos emelést jelent, majd 2016. december 1-től 1 550 hrivnyán véglegesítik, tehát 17 850 forintot vihetnek haza a boldog állampolgárok. Az emelés az árak és realitások szempontjából nevetséges, papíron viszont 12,5%-ot jelent.
A béremelések kiszámításakor, nem vették figyelembe az inflációt, sem pedig a hrivnya nemzetközi valutákhoz viszonyított elértéktelenedését sem.
Eközben Ukrajnában 11 hrivnyába kerül a kenyér, egy átlagos lakás gázszámlája 1000 hrivnya körül van, egy többé-kevésbé normális cipő 800 hrivnyába kerül, egy kiló disznóhúsért 80 hrivnyát kell fizetni. A lakosság ennek ellenére nem panaszkodhat, hiszen mindössze 150 forint egy doboz cigaretta és 700 forint körül van fél liter vodka ára.
Az Ukrajna keleti részén zajló "fegyverszünet", háború eközben óriási pénzeket emészt fel, az áldozatokról nem beszélve.
Még mindig csodálatos, hogy vajon hogy nem halnak éhen az emberek?
Utolsó kommentek